Kotitaloudet ja sähkölämmittäjätPienyritykset ja taloyhtiöt

Tutkat / Sähkönhintatutka
AvoinnaSinulleYrityksellePäivitetty 6.10.2026

Tiedä, mitä sähkö maksaa.

Pörssisähkön keskihinta Suomessa oli syyskuussa 2026 5,70 c/kWh ilman arvonlisäveroa (7,15 c/kWh alv 25,5 % kanssa). Vuoden 2025 keskihinta oli 4,05 c/kWh, mutta talvella 2026 helmikuun keskihinta nousi 13,72 c/kWh:iin. Sähkövero nousi 1.4.2026 alkaen 2,325 c/kWh:iin, ja Fingrid arvioi talven huippukulutukseksi noin 15 200 MW.

Sähkönhintatutkasahkonhintatutka.fi

Sähkönhintatutka kokoaa pörssisähkön hinnat, sähkölaskun osat ja tyypilliset kulutukset yhteen. Laskurilla näet, mitä oma kulutuksesi maksaa eri hinnoilla.

Kenelle
  • Kotitaloudet ja sähkölämmittäjät
  • Pienyritykset ja taloyhtiöt
Pörssisähkö

Mitä sähkö maksaa nyt?

Suomen pörssisähkön hinnat tänään ja huomenna. Huomisen hinnat julkaistaan iltapäivällä noin klo 14.

Pörssisähkön hinta tänään ja halvimmat sähkösopimukset näkyvät alla.

Haetaan hintoja…

Kilpailuta sähkösopimus

Kaikki postinumerollesi tarjolla olevat sähkösopimukset (Energiavirasto, Sähkönhinta.fi) halvimmasta kalleimpaan vuosikulutuksesi mukaan.

Vuosikustannus = perusmaksu × 12 + kulutus × energiahinta. Pörssisopimuksissa energiahinta = oletettu pörssihinta + marginaali; aikasähkössä päivä 65 % / yö 35 %, kausisähkössä talvipäivä 30 % / muu 70 %. Kampanja-alennukset eivät ole mukana laskelmassa. Siirtomaksu ja sähkövero maksetaan verkkoyhtiölle sopimuksesta riippumatta. Tarkista ehdot myyjältä ennen tilausta.

Lähde: Nord Pool day-ahead -hinnat, tarjousalue Suomi. Tuntihinta on vartin hintojen keskiarvo. Sopimuksesi marginaali ja siirtomaksu tulevat lisäksi.

Ilmainen opas

Sähkösopimuksen vaihto – tarkistuslista

Näin vertaat sähkösopimukset oikein ja vaihdat ilman yllätyksiä: lähtötiedot, kampanjaehdot, määräajat ja oma laskurivi vuosihinnalle.

  • Mistä löydät vuosikulutuksen
  • Vuosihinta vs. c/kWh-hinta
  • Kampanja- ja määräaikaehdot
  • Tulostettava laskurivi
Tutkat Plus · Oma aamuSaat päivän halvimmat sähkötunnit joka aamu sähköpostiin.Sähkö, tuuli, lounas ja työpaikat samassa aamuviestissä. Ilmainen kokeilujakso 2 vko, sitten 4,99 € / kk. Peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta
Tilanne nyt

Sähkönhintatutka lukuina

Pörssisähkön keskihinta5,70 c/kWhSyyskuu 2026, ilman alv (7,15 c/kWh sis. alv 25,5 %); elokuussa 2026 4,13 c/kWh ja syyskuussa 2025 4,17 c/kWh, Suomen hinta-alue, Nord Pool
Pörssisähkön vuosikeskihinta 20254,05 c/kWhKoko vuosi 2025, ilman alv (40,48 €/MWh), Suomen hinta-alue, Nord Pool
Sähkövero (veroluokka I)2,325 c/kWh1.4.2026 alkaen, ilman alv (sis. huoltovarmuusmaksun 0,085 c/kWh); alv:n kanssa noin 2,92 c/kWh, Verohallinto
Sähkövero (veroluokka II)0,135 c/kWh1.4.2026 alkaen, ilman alv (energiavero 0,05 + huoltovarmuusmaksu 0,085 c/kWh); koskee mm. teollisuutta ja ammattimaista kasvihuoneviljelyä, Verohallinto
Sähkön kokonaishinta kotitaloudelle17,9 c/kWhKesäkuu 2026, 5 000–15 000 kWh/v kuluttava kotitalous; sisältää energian, verkkopalvelun ja verot, Tilastokeskus
Sähköenergian keskihinta kotitaloudelle9,45 c/kWhSis. alv, 5 000 kWh/v kuluttava kotitalous 1.11.2025; siirto veroineen lisäksi 11,41 c/kWh, Energiavirasto 15.1.2026
Sähkön arvonlisävero25,5 %Yleinen alv-kanta 1.9.2024 alkaen, koskee sekä sähköenergiaa että siirtoa, Verohallinto
Talven huippukulutusnoin 15 200 MWFingridin arvio erittäin kylmälle ja tyynelle talvipäivälle 2026–2027; kotimaista tuotantoa enintään noin 12 000 MW, loput tuontia (Fingrid 24.9.2026)
Paljon sähköä käyttävien yritysten sähkön hinta+52–74 %Kokonaishinnan muutos kesäkuu 2026 vs. kesäkuu 2025, Tilastokeskus 24.9.2026
Sopimuksen irtisanomisaika kuluttajalle2 viikkoaToistaiseksi voimassa oleva sähkönmyyntisopimus, Energiavirasto

Pörssisähkön kuukausikeskihinnat Suomessa, viimeiset 12 kk

Nord Poolin vuorokausimarkkinan (day-ahead) Suomen hinta-alueen kuukausikeskiarvot. Alv:n sisältävä hinta on laskettu kertomalla alv 0 -hinta luvulla 1,255. Hintaan ei sisälly myyjän marginaalia, perusmaksua, siirtoa eikä sähköveroa.

Kuukausi€/MWh (alv 0)c/kWh (alv 0)c/kWh (sis. alv 25,5 %)
Lokakuu 202548,944,896,14
Marraskuu 202547,944,796,02
Joulukuu 202536,013,604,52
Tammikuu 2026117,2711,7314,72
Helmikuu 2026137,1613,7217,21
Maaliskuu 202627,792,783,49
Huhtikuu 202649,464,956,21
Toukokuu 202652,935,296,64
Kesäkuu 202645,274,535,68
Heinäkuu 202615,371,541,93
Elokuu 202641,304,135,18
Syyskuu 202656,985,707,15

Lähde: Nord Pool, Day-ahead-hinnat, hinta-alue FI

Tyypilliset vuosikulutukset asumismuodoittain

Tilastokeskuksen ja Energiaviraston hintatilastoissa käytetyt sähkön tyyppikäyttäjät sekä Motivan kaksi esimerkkitaloutta. Todellinen kulutus vaihtelee asukasmäärän, lämmitystavan ja laitteiden mukaan.

AsumismuotoVuosikulutusLisätieto
Kerrostalo, ei sähkökiuasta (tyyppikäyttäjä K1)2 000 kWhPääsulake 1x25 A
Pientalo, sähkökiuas, ei sähkölämmitystä (K2)5 000 kWhPääsulake 3x25 A
Pientalo, suora sähkölämmitys (L1)18 000 kWhPääsulake 3x25 A
Pientalo, osittain varaava sähkölämmitys (L2)20 000 kWhPääsulake 3x25 A
Maatalous, ei sähkölämmitystä (M1)10 000 kWhPääsulake 3x35 A
Maatalous, karjatalous, suora sähkölämmitys (M2)35 000 kWhPääsulake 3x35 A
Motivan esimerkki: kerrostalo 50 m², kaukolämpö, 1 asukas3 100 kWhMotiva 2024
Motivan esimerkki: pientalo 120 m², sähkölämmitys, 4 asukasta18 900 kWhJosta lämmitys 9 500 kWh, Motiva 2024
Sähköauton lataus (Motivan esimerkki)2 400 kWhLisäys talouden kulutukseen, Motiva 2024

Lähde: Tilastokeskus, Energian hinnat: sähkön tyyppikäyttäjät; Motiva: Millainen sähkönkäyttäjä olet (2024)

Mistä sähkölasku koostuu

Sähkölasku jakautuu sähkönmyyjän perimään sähköenergiaan ja verkkoyhtiön perimään verkkopalveluun (siirto), joka sisältää sähköveron. Keskihinnat 1.11.2025 hinnoin Energiaviraston mukaan; verotiedot Verohallinnolta.

Laskun osaMitä se onLuku
SähköenergiaSähkönmyyjän energiamaksu (c/kWh) ja perusmaksu (€/kk); kilpailutettavissa9,45 c/kWh kotitalous 5 000 kWh/v; 7,94 c/kWh sähkölämmittäjä 18 000 kWh/v (sis. alv, 1.11.2025)
Sähkön siirto (verkkopalvelu)Paikallisen verkkoyhtiön perusmaksu ja siirtomaksu; ei kilpailutettavissa11,41 c/kWh kotitalous; 7,61 c/kWh sähkölämmittäjä (sis. alv ja sähköverot, 1.11.2025)
Sähkövero, veroluokka IValmistevero, jonka verkkoyhtiö laskuttaa siirron yhteydessä2,24 c/kWh + huoltovarmuusmaksu 0,085 c/kWh = 2,325 c/kWh (alv 0, 1.4.2026 alkaen)
Sähkövero ennen 1.4.2026Vertailutieto2,253 c/kWh (alv 0, 1.1.2023–31.3.2026)
ArvonlisäveroLisätään sekä energiaan että siirtoon25,5 % (1.9.2024 alkaen)
KokonaishintaEnergia, siirto ja verot yhteensä20,86 c/kWh kotitalous; 15,55 c/kWh sähkölämmittäjä (1.11.2025)
Vuosilasku yhteensäLaskettu tyyppikäyttäjän vuosikulutuksella1 043 € kotitalous 5 000 kWh; 2 800 € sähkölämmittäjä 18 000 kWh (1.11.2025 hinnoin)

Lähde: Energiavirasto (15.1.2026, lähteenä Tilastokeskus ja Sähkön hintavertailu); Verohallinto, sähköveron verotaulukot

Paljonko arjen sähkönkäyttö maksaa?

Tyypilliset kulutusarviot ja kustannus kahdella kokonaishinnalla (sisältää energian, siirron, verot ja alv:n). Todellinen kulutus riippuu laitteesta, käyttötavasta ja ulkolämpötilasta – tarkista oma kulutuksesi Oma Datahubista.

KäyttöKulutus (kWh)Hinta 15 c/kWhHinta 25 c/kWh
Saunominen sähkökiukaalla (6 kW, lämmitys + kylpy)71,05 €1,75 €
Sähköauton lataus 100 km (n. 18 kWh/100 km)182,70 €4,50 €
Lämminvesivaraaja, nelihenkinen perhe / vrk101,50 €2,50 €
Astianpesukone, yksi pesu1,00,15 €0,25 €
Pyykinpesukone 40 °C0,70,10 €0,17 €
Kuivausrumpu, yksi kerta2,50,38 €0,62 €
Uuni 1 tunti 200 °C1,50,22 €0,38 €
Ilmalämpöpumppu pakkasvuorokausi (lämmitys)203,00 €5,00 €
Valmiit työkalut

Säästä aikaa valmiilla pohjilla

Ilmainen työkalu ladattavissa maksuttomalla tilillä. Laajemmat työkalut kertaostona, ei tilausta: tiedostot heti maksun jälkeen.

Ilmainen työkalu

Laitteiden sähkönkulutuslaskuri

Laske, paljonko kodin laitteet kuluttavat sähköä ja maksavat vuodessa.

  • Sähkön kokonaishinta osista (sis. sähkövero ja alv)
  • 15 muokattavaa laiteriviä: kWh ja € vuodessa
  • Kolme kalleinta laitetta korostettuna
0 € · maksuton tiliLataa ilmaiseksi (Excel)
Pikatyökalu

Sähkösopimusten vertailulaskuri

Pörssi- ja kiinteähintaisen sopimuksen vertailu omalla kulutuksella.

Kotitaloudet

2,90 € sis. alvOsta 2,90 €

Kotipaketti: kaikki 20 työkalua 14,90 € (erikseen 71 €) →

Tulossa

Määräajat ja päivämäärät

Sähkönhintatutka muistuttaa näistä tilaajiaan sähköpostilla.

  1. Talviaika alkaa

    Kellot siirretään tunnilla taaksepäin lokakuun viimeisenä sunnuntaina. Vuorokaudessa on 25 tuntia, mikä näkyy pörssisähkön hinnoissa ja kulutusmittauksessa ylimääräisenä tuntina.

    Lähde
  2. Kantaverkkopalvelun maksut nousevat 4 %

    Fingrid nostaa kantaverkkopalvelun maksuja 4 prosenttia vuoden 2027 alusta. Maksut siirtyvät verkkoyhtiöiden kautta osaksi asiakkaiden siirtohintoja.

    Lähde
  3. Taajuusohjattujen reservien hankinta siirtyy tuntimarkkinoille

    Fingrid keskittää taajuusohjatun käyttö- ja häiriöreservin (FCR) hankinnan tuntimarkkinoille ja luopuu vuosimarkkinasta. Koskee yrityksiä, jotka myyvät kulutusjoustoa tai tuotantoaan reservimarkkinoille.

    Lähde
  4. Kesäaika alkaa

    Kellot siirretään tunnilla eteenpäin maaliskuun viimeisenä sunnuntaina, jolloin vuorokaudessa on 23 tuntia.

    Lähde
Kysytyt

Usein kysyttyä: Sähkönhintatutka

Paljonko pörssisähkö maksoi syyskuussa 2026?

Pörssisähkön keskihinta Suomessa oli syyskuussa 2026 5,70 c/kWh ilman arvonlisäveroa eli 7,15 c/kWh alv 25,5 % kanssa (Nord Pool). Elokuussa 2026 keskihinta oli 4,13 c/kWh (alv 0). Hintaan tulevat lisäksi myyjän marginaali, siirto ja sähkövero.

Paljonko sähkövero on vuonna 2026?

Kotitalouksia koskeva sähkövero (veroluokka I) on 1.4.2026 alkaen 2,325 c/kWh ilman alv:tä: energiavero 2,24 c/kWh ja huoltovarmuusmaksu 0,085 c/kWh. Arvonlisäveron kanssa se on noin 2,92 c/kWh. Ennen 1.4.2026 vero oli 2,253 c/kWh.

Paljonko sähköä kotitalous kuluttaa vuodessa?

Hintatilastoissa kerrostalon tyyppikäyttäjä kuluttaa 2 000 kWh, sähkösaunallinen pientalo ilman sähkölämmitystä 5 000 kWh ja suoralla sähkölämmityksellä lämpiävä pientalo 18 000 kWh vuodessa. Motivan esimerkissä 120 m²:n sähkölämmitteinen pientalo kuluttaa 18 900 kWh ja 50 m²:n kaukolämpökerrostaloasunto 3 100 kWh vuodessa.

Mistä sähkölasku koostuu?

Sähkölasku koostuu sähköenergiasta (myyjältä), verkkopalvelusta eli siirrosta (verkkoyhtiöltä), sähköverosta ja 25,5 %:n arvonlisäverosta. Energiaviraston mukaan 5 000 kWh vuodessa kuluttavan kotitalouden kokonaishinta oli 1.11.2025 keskimäärin 20,86 c/kWh, josta sähköenergia 9,45 c/kWh ja siirto veroineen 11,41 c/kWh.

Voinko kilpailuttaa sähkönsiirron?

Et voi. Sähkönsiirto on luonnollinen monopoli, ja verkkoyhtiö määräytyy asuinpaikan mukaan. Energiavirasto valvoo verkkoyhtiöiden hinnoittelun kohtuullisuutta. Sähköenergian myyjän voi vapaasti kilpailuttaa esimerkiksi sahkonhinta.fi-palvelussa.

Miksi pörssisähkön hinta vaihtelee 15 minuutin välein?

Sähkön vuorokausimarkkinoilla siirryttiin syksyllä 2025 15 minuutin kaupankäyntijaksoon (Fingrid). Pörssisähkösopimuksessa hinta voi siksi vaihdella vartin välein, ja kulutuksen siirtäminen halvemmille jaksoille pienentää laskua.

Kuinka nopeasti voin vaihtaa sähkösopimusta?

Toistaiseksi voimassa olevan sähkönmyyntisopimuksen irtisanomisaika on kuluttajalle aina kaksi viikkoa (Energiavirasto). Määräaikainen sopimus on yleensä voimassa sovitun kauden loppuun. Myyjän on ilmoitettava hinnankorotuksesta kirjallisesti kuukautta etukäteen.

Paljonko saunominen maksaa sähkökiukaalla?

Tavallinen 6 kW:n sähkökiuas kuluttaa lämmitykseen ja kylpyyn tyypillisesti noin 5–9 kWh. Kun sähkön kokonaishinta on 20 c/kWh, yksi saunakerta maksaa siis noin 1–2 euroa. Pörssisähköllä lämmitys kannattaa ajoittaa halvimmille 15 minuutin jaksoille.

Voiko yritys vähentää sähkön arvonlisäveron?

Kyllä. Arvonlisäverovelvollinen yritys vähentää liiketoimintaansa käyttämän sähkön arvonlisäveron, joten yrityksen kannattaa vertailla sähkösopimuksia ilman arvonlisäveroa. Sähkövero ja siirtomaksu ovat yrityksellekin kuluja, joita ei voi kilpailuttaa samalla tavalla kuin sähköenergiaa.

Mikä oli pörssisähkön keskihinta vuonna 2025?

Nord Poolin mukaan pörssisähkön keskihinta Suomen hinta-alueella oli vuonna 2025 40,48 €/MWh eli 4,05 c/kWh ilman arvonlisäveroa (5,08 c/kWh alv 25,5 % kanssa). Vuonna 2026 kuukausikeskihinnat ovat vaihdelleet heinäkuun 1,54 c/kWh:sta helmikuun 13,72 c/kWh:iin.

Riittääkö sähkö talvella 2026–2027?

Fingridin 24.9.2026 julkaiseman arvion mukaan sähkön arvioidaan riittävän, jos suuret voimalaitokset ja siirtoyhteydet Ruotsiin ja Viroon toimivat normaalisti. Erittäin kylmänä ja tyynenä päivänä kulutus voi nousta noin 15 200 megawattiin, kun kotimainen tuotanto riittää enintään noin 12 000 megawattiin; loput tuodaan.

Mikä on sähköveroluokka II ja kuka sitä maksaa?

Veroluokan II sähkövero on 1.4.2026 alkaen 0,135 c/kWh (alv 0), kun veroluokan I vero on 2,325 c/kWh. Alempaa veroluokkaa sovelletaan mm. teollisuuteen ja ammattimaiseen kasvihuoneviljelyyn käytettävään sähköön. Oikeus siihen ja menettely kannattaa tarkistaa Verohallinnon sähköveroa koskevista ohjeista.

Vinkit

Näin hyödynnät tiedon

  1. Jos sinulla on pörssisähkö, ajasta suurimmat kulutukset – lämminvesivaraaja, sähköauton lataus, pyykinpesu ja astianpesu – halvimmille jaksoille. Pörssihinta muuttuu 15 minuutin välein, ja seuraavan päivän hinnat julkaistaan jo edellisenä päivänä.
  2. Tarkista oma vuosikulutuksesi Oma Datahubista ennen sopimusten vertailua. Syötä sahkonhinta.fi-palveluun oma kulutuksesi ja vertaa sekä energiamaksua (c/kWh) että perusmaksua (€/kk) – pienellä kulutuksella perusmaksun osuus korostuu.
  3. Toistaiseksi voimassa olevan sähkösopimuksen voi kuluttajana irtisanoa kahden viikon irtisanomisajalla. Myyjän on ilmoitettava hinnankorotuksesta kirjallisesti kuukautta ennen sen voimaantuloa.
  4. Siirtoa ja sähköveroa ei voi kilpailuttaa: verkkoyhtiö määräytyy asuinpaikan mukaan. Kotitaloudella siirto ja verot olivat 1.11.2025 yli puolet kokonaishinnasta (11,41 / 20,86 c/kWh), joten säästö kannattaa hakea myös kulutusta vähentämällä.
  5. Varaudu talveen: pörssisähkön kuukausikeskihinta oli tammikuussa 2026 11,73 c/kWh ja helmikuussa 13,72 c/kWh (alv 0), kun se heinäkuussa 2026 oli 1,54 c/kWh. Vertaile sopimustyyppejä oman riskinsietokykysi mukaan.
  6. Pörssihinnan vaihtelu on suurinta talvella: vuonna 2026 tammi- ja helmikuun keskihinta oli 11,73 ja 13,72 c/kWh, kun koko vuoden 2025 keskiarvo oli 4,05 c/kWh (alv 0). Jos et pysty joustamaan kulutuksessa, harkitse kiinteää hintaa ennen talvea.
  7. Vertaile yrityksen sähkösopimuksia ilman arvonlisäveroa ja tarkista, kuuluuko toimintasi sähköveroluokkaan II (0,135 c/kWh). Veroluokan I ja II ero on noin 2,19 c/kWh, mikä on suurella kulutuksella merkittävä summa.
  8. Jos yrityksellä on joustavaa kulutusta (esim. kylmävarastot, lämpöpumput, lataus), selvitä sähkönmyyjältä tai aggregaattorilta reservimarkkinoiden mahdollisuudet. Fingridin FCR-reservien hankinta siirtyy tuntimarkkinoille 1.1.2027.
  9. Kuluttajan ja yrityksen siirtohinta voi nousta 2027, sillä Fingrid nostaa kantaverkkopalvelun maksuja 4 % vuoden alusta. Tarkista oman verkkoyhtiösi hinnoittelu ja ilmoitukset.
Palvelut

Hyödylliset linkit

Tilaa Tutkat

Saat Sähkönhintatutkan koosteen sähköpostiisi

Joka maanantai tai kerran kuussa: tärkeimmät luvut ja seuraavat määräajat. Maksuton, ja voit perua milloin tahansa.

Tuoteperhe

Liittyvät tutkat

Lähteet (18)

Tiedot on koottu julkisista lähteistä 6.10.2026. Tarkista ajantasaiset ehdot aina alkuperäisestä lähteestä. Tiedot eivät ole sijoitus-, laina- tai oikeudellista neuvontaa.